Možno ste sa už niekedy dopočuli o meniči napätia. Avšak ani len netušíte, kde všade ho môžete použiť. Pozrime sa na to bližšie v mojom článku a ja vám ukážem aj aké typy meničov napätia poznáme a viete použiť. Pomôžem vám s výberom. Viete, čo je menič napätia a na čo sa používa? Menič napätia 12V 220v MeničNapätia je striedač. Vie z jednosmerného napätia urobiť striedavé napätie a naopak. Tieto opačné meniče sa nazývajú konvertory napätia. Meniče napätia sa používajú v osobných automobiloch, solárnych zariadeniach, na kempingoch alebo na chatách či na záhradách.

 

meranie elektrického napätia

Rozdeľujeme ich podľa tvaru výstupného napätia. A to na s čistou sínusoidov a modifikovanou sínusoidov. Poznáme aj meniče napätie s funkciou UPS. Viete, čo to je? Je to zdroj napájania. Tento druh meničov napätia má prídavný elektronický obvod a ten zabezpečuje automatické prepnutie napájanie z elektrickej siete na napájanie z akumulátora, ak vám vypadne elektrina. Obsahuje aj automatickú nabíjačku, ktorá dobíja pripojený akumulátor. Existujú aj meniče napätia s nižším výkonom. Tie majú dodávaný kábel s konektorom do autozapaľovača. Meniče s vyššími výkonmi obsahujú kábel ukončeným krokosvorkami, pretotže elektrické vedenie v aute nie je stavané na takéto vysoké odbery. Ak používate meniče napätia musíte si uvedomiť, že bezpečné napätie sa nachádza pred meničom a na jeho výstupoch už môže dodať prúd v desiatkach ampéroch. káble z elektrospotrebiča

Desatiny ampéra sú pre človeka smrteľné, pre to rozhodne dodržiavajte a riaďte sa vždy bezpečnostnými pokynmi v návode. Meniče sa používajú aj pri vŕtačkách, brúskach, vysávačoch, fénoch, mixéroch, nabíjačkách na notebooku, telefóny, dvd prehrávačoch, v televízori alebo počítači či inými spotrebičmi. Vždy si dávajte veľký pozor, keď sa zahrávate s prúdmi elektrickej energie a dodržujte všetky pokyny, ktoré by ste mali dodržiavať a odborníci ich odporúčajú.

11.5.2020