Na začiatok, čo je to FIFO. Je to jednoduchý výraz z ekonomiky, ktorý sa používa predovšetkým v skladoch. Ide tu o pravidlo, prvé do skladu prišlo, musí ísť zo skladu skorej vonku ako tovar ktorý prišiel napríklad dnes. V domácnosti to tiež tak funguje. Keď si kúpime ryžu, neotvoríme hneď nové balenie, ale minieme to otvorené, alebo staršie balenie.
Keď sa bavíme na túto tému, môžeme uvažovať kde a ako môžeme ušetriť peniaze. Nevravím o stovkách euro hneď naraz, ale naučiť sa zásady a aj ich používať, potom neskôr to môže znamenať značné šetrenie eur aj na samotných nákupoch, či už potravín alebo oblečenia.

nákupy

  1. FIFO v komore a v mrazničke

Ak sa rozhodnete ísť na pravidelný nákup, skúste si predtým pozrieť aké máte zásoby v poličke a chladničke. Je dobré z času na čas pomíňať staré zásoby a až potom kupovať ďalšie. V čom vám bráni to, že namiesto masa do rizota použijete tú zabudnutú sóju spred pol roka? Vy budete mať zmenu a pre telo je to zdravšia alternatíva.

  1. Nákupný zoznam

Pred návštevou obchodu sa vždy snažte si napísať lístok, čo naozaj potrebujete. Znie to jednoducho, ale dôležité je aj to, že v obchode nepodľahnete akciám a kúpite naozaj len to, čo potrebujete. Ešte jedna rada, do supermarketu nikdy nechoďte hladný, pretože vás to láka omnoho viacej kupovať tovar, ktorý vám netreba

kalkulace

  1. Nahraďte značkové výrobky lacnejšími

Veľa výrobkov majú v polici v obchode lacnejšiu variantu a pri tom je to produkt napríklad z jednej mliekarne. Či už sa bavíme o camemberte alebo čipsoch, skúste si to overiť na vlastné oči, skutočne to tak je. Každý supermarket má teraz svoju značku, pod ktorou predáva potraviny za svoje lepšie ceny. Častokrát sa stane, ze dané výrobky sú rovnaké, len majú iný obal a sú oproti tomu značkovému naozaj lacnejšie. Rovnako sa to týka aj drogérie. Nemusíte nakupovať v katalógoch u kamošky, veď ten sprchovací gél nájdete v drogérii lacnejší skoro o polovicu.

26.4.2023