Deti pozerajú po najmodernejších technológiách a najviac trendy vecí. Každý rok chcú niečo nové a to čo vyšlo minulú sezónu je pre nich už veľmi staré. Nechcú nosiť veci po staršom bratovi či sestre, pretože ani ich spolužiaci to tak nerobia. Deti sú zvyknutý túžbe podobať sa iným, svojím vzorom alebo skupine kamarátov. Ako ale naučiť dieťa šetriť peniaze a vážiť si ich viac?

pokladnička
 
V prvom rade by ste mali dieťaťu znížiť vreckové aby toľko nemíňalo. Ukážte mu že peniaze nezarábajú vo všetkých rodinách rovnako ľahko, aby sa naučilo vážiť to čo má. Pokiaľ bude chcieť extra vreckové, nájdite mu nejakú prácu či už okolo domu alebo v domácnosti aby pochopilo že „bez práce nie sú koláče“. Pokiaľ máte vaše dieťa na internáte ešte pred odchodom bude nabaľte jedlo na nejaké 2 dni dopredu a znížte mu vreckové. Povedzte mu, že ak chce nový telefón, bude musieť s naň našporiť. Keď pochopí, že nedostane všetko zadarmo, začne si peniaze viac vážiť a bude viac šetrný s financiami ktoré dostane.
 
Ukážte dieťaťu čo je pre neho potrebné, a čo zbytočné. Nemusí si každý deň dopriavať jedlo z donášky, ale môže si pripraviť vlastné. Manuálna príprava jedla je najlacnejší spôsob ako ušetriť na jedle. Pokiaľ máte viac detí, samozrejme vreckové rozdeľujte rovnakým dielom, pretože nespokojnosť jedného je ako nespokojnosť za všetkých. V čase prázdnin im povedzte, že ak chcú nový počítač alebo nové oblečenie nech si nájdu brigádu, alebo im ponúknite nejakú vy. Nemusíte im za to platiť veľké peniaze, ale povedzte im, že ak splnia náplň práce ktorú si určíte, dostanú dohodnutú vec. Tak u dieťaťa vzbudíte maximálnu efektivitu a motiváciu pracovať a vážiť si peniaze viac.

úsporný box
 
Pokiaľ ich budete aktívne navádzať týmito radami, tak časom prídu sami na to že peniaze sa nie vždy zarábajú ľahko, budú s peniazmi lepšie hospodáriť, čo im pomôže aj v budúcnosti v ich osobnom živote.

26.4.2023