Fasády a obklady z hliníka sa najčastejšie využívajú v budovách, ktoré nie sú určené na rodinné bývanie, ako napríklad ubytovacie zariadenia (hotely, penzióny), finančné budovy (banky, poisťovne), obchodné centrá, administratívne budovy, športové budovy, továrne, výrobne a iné. Použiť sa avšak dajú aj ako obklad rodinného domu alebo inej budovy určenej na rekreačné bývanie, na terasu, altánok, zimnú záhradu a inam. Často sa inštalujú spolu so sklenými prvkami, vďaka čomu majú dané budovy a priestory dostatok denného svetla a pôsobia vizuálne väčším efektom. Okrem toho, že takéto hliníkové fasády https://lmmont.sk/okna-brany-hlinikove-systemy/hlinikove-fasady/ vyzerajú nadčasovo, majú aj iné užitočné vlastnosti a to napríklad tie, že sú odolné voči hrdzaveniu, vplyvom počasia (silný vietor, voda, dážď, sneh) a vonkajšieho prostredia i slnečného žiarenia.

Hliníková fasáda

Výhodou hliníkových obkladov je aj ich pomerne dlhá životnosť a nízka náročnosť na udržiavanie. Hliníkové fasády taktiež nemenia vplyvom slnka a počasia farbu a dokážu udržať aj ťažké budovy a konštrukcie. Medzi ich veľké pozitívum patrí aj to, že sú dobrou izoláciou a neprepúšťajú tak teplo, ba dokonca vďaka preskleným častiam sa vedia lepšie vyhriať, zásluhou slnečných lúčov v prípade, že svieti slnko. Nemusia sa inštalovať len ako bočné obklady stien, využiť sa dajú pokojne aj vo forme sklenených stropov a striech, prípadne sa v hliníkovej fasáde dajú nainštalovať aj otváracie okná, či dvere. Sklo, ktoré sa používa v takýchto fasádach je bezpečnostné a tým pádom aj dosť odolné voči nárazom, rozbitiu a inému poškodeniu.

Hliníková sklenená fasáda

Realizácia hliníkového obkladu je relatívne rýchlou záležitosťou a uskutočňuje sa za pomoci stĺpikov, modulov a priečok, ktoré spájajú jednotlivé fasádne časti. Prispôsobiť na mieru viete nie len ich rozmery a veľkosť, ale rovnako aj farbu hliníkových náterov a veľkosť hliníkovej časti, aby boli užšie alebo menej viditeľné a obklad tak pôsobil skôr ako veľké presklené okná.

9.10.2021