Na trh s elektronikou prišli sympatické produkty s praktickými rozmermi a skvelými vlastnosťami. Poukazujem na tovar, ktorý nájdeme pod kategóriou Mini PC. Dizajnovo vravíme o zmenšenej podobe skrinky bežného počítača, ktorá však zaujme i minimálnou spotrebou elektrickej energie. Z takéhoto mini pc sa po pripojení k monitoru alebo TV stane vhodné zariadenie ku kancelárskej práci, k prehrávaniu a sťahovaniu multimédií, či na bežné používanie internetu.

monitory

Skrátka takáto malá skrinka má funkcie ako počítač a praktickým spôsobom ju môžete využiť aj ako multimediálne centrum, ktoré sa zobrazí na obrazovke monitora alebo bežnej HD TV. Čo sa týka ceny, výkonu a parametrov, rovnako aj v tomto prípade máme na výber viac rôznych možností. Ako príklad vyberiem Mini PC zo strednej cenovej kategórie, o ktorom si však myslím, že môže dosahovať celkom slušný výkon. Za pravdu mi okrem parametrov tohto zariadenia dáva i popularita a spokojnosť zo strany zákazníkov.

Intel NUC 7i5BNH
Je vhodným príkladom produktov typu mini PC, ktorý napriek svojej výkonnosti spotrebuje iba minimum elektrickej energie, u tohto modelu vravíme o spotrebe maximálne 15 W pri plnej záťaži. Jeho rozmery sú veľmi praktické /11 x 11/, čím pripomína takú malú kocku. Táto „kocka“ však disponuje procesorom Intel Core generácie i5 s frekvenciou 2, 2 GHz, operačná pamäť je konfigurovateľná, rovnako ako pevný disk. Na boku vidíme i slot pre vsunutie SD karty. Vnútro skrinky disponuje sieťovou kartou s rýchlosť 1Gb/s. Na prednej strane nájdeme 2x USB vstup.

monitor

Keďže operačná pamäť a pevný disk sú v tomto modeli konfigurovateľné /vymeniteľné/ a počítač v sebe nemá nainštalovaný operačný systém, máme možnosť vylepšiť si ho podľa vlastných predstáv. To je na jednej strane výhodou pre tých, ktorí k takýmto súčiastkam majú prístup a dokážu si zohnať aj operačným systém, no mínusom pre kupcu, ktorý má so spomenutými vecami nulové skúsenosti. 

26.4.2023