V živote každého z nás hrajú istú rolu elektro spotrebiče. Už sme na nich tak závislí, že ak by v momente prestali fungovať psychicky by sme sa zrútili. Všetko by bolo komplikované a nemožné. Už od bieleho rána sú s nami a v noci pri zaspávaní tiež. Skrátka stále.
Kuchyňa je miesto ktoré sa elektro spotrebičmi priam hemží. Každá, aj tá najmenšia práca sa dá v modernej dobe vykonať pomocou stroja poháňaným elektrikou. Asi je smutné tvrdiť, ale bez elektriny by sme sa dnes už ani nenajedli. Bez čoho by teda dnes nemohla kuchyňa existovať?chladnička.jpg

  1. Najpodstatnejším pomocníkom pri varení je sporák. Ak je plynový tak bez elektriny aj tak fungovať nebude. Iskra predsa nevyletí len tak z ničoho nič, všakže? Následne už úraduje plyn, no bez tej počiatočnej iskry by to skrátka nefungovalo. A elektrické sporáky sú úplne v koncoch ak vypadne prúd. Na myšlienke, že dnes už bez elektrickej energie ani nenavaríme, je nejaká pravda.
  2. Mixér či iný druh kuchynského robota nám uľahčujú práce s ktorými by sme sa inak dlho trápili. Vyšľahaním bielkov, pri pečení koláču, by sme bez ručného šľahaču strávili nie možno úplne dlhú dobu, no bolesť zápästia by bola veľká. Mrkvový šalát na obed pre celú rodinu by bez kuchynského robota tiež nebol hotový hneď.
  3. Chladnička, presne to miesto kde všetci hľadáme niečo pod zub. Bez elektriny by to však bola len obyčajná biela skriňa s dverami. Úplne by sa stratil jej význam chladenia potravín a všetko by sa razom pokazilo. Vychutnať si studené pivo by už nebolo úplne samozrejmé.
  4. Rádio či televízor. Niečo varíme a nie je to úplne hneď, tak si na urýchlenie času pustíme rádio. Dozvieme sa nové informácie, vypočujeme hudbu a čas pri hrncoch ubehne rýchlejšie. Menší televízor na stenu je do kuchyne ako stvorený. Ak sa skutočne nedá sledovať obľúbený program v obývačke na širokej obrazovke, lepšie ako ho vôbec nevidieť je sledovať na menšom televízory v kuchyni.  
  5. Mikrovlnná rúra sa nepožíva dlhý čas no pomerne často. Na zohriatie studeného jedla v malom množstve by bolo zbytočné použiť hrniec a sporák. Tanier sa jednoducho vloží do mikrovlnky, nechá sa chvíľu krútiť a následne sa pokrm vytiahne presne v takej teplote, ako sme si nadstavili. A toto všetko za rekordne krátky čas.domácnost.jpg

V kuchyni by sa teda bez elektrických pomocníkov pracovalo pomerne ťažko. Sme už asi zvyknutý na uľahčenie si práce, no naši predkovia museli všetky tieto činnosti vykonávať ručne. Od nás, pohodlných jedincov, si zaslúžia veľký obdiv a pomyselný klobúk dole.

20.7.2019