V súčasnosti sa na koncertné turné po Slovensku vydal pesničkár Tomáš Klus, rodák zo susedného Česka. Chce odprezentovať svoje nové CD SpOlu , a tak vystúpi v siedmich mestách, kde zaspieva svoje najväčšie hity vrátane noviniek z tohto albumu. Slováka Juraja Hnilicu si pozval ako hosťa.

hudebník
 
Svojský prístup k prípravám na koncerty
Tomáš patrí k ľuďom, ktorí sa netaja svojim svojským prístupom k životu a dianiu v spoločnosti. Tvrdí, že svoje šťastie má v rukách každý jedinec, len by sme sa mali vzdať budovania hrádzí, ktoré si staviame okolo seba, a tak sa bránime kontaktu s okolím. Je zástancom názoru, že pesničkári musia byť hlavne autentickí, svoje prežívanie prezentovať svojmu publiku. On sám sa predovšetkým snaží svoje skladby aranžovať tak, aby bol schopný ich prezentovať aj naživo. V čase, keď sa aktívne pripravoval na štart svojho turné, dlhší čas bol pre verejnosť i najbližšie okolie nedostupný. Ako sám povedal, bol ukrytý v tme. Myslel tým starú jogínsku prax, počas ktorej sa majstri meditácie na dlhý čas skryli do jaskyne a tam sa snažili nájsť vyslobodenie. Zjednodušene povedané, tma vytvára jasno. Tma je fantastické zrkadlo, v ktorom sa človek vidí sám taký, aký je. Je to čas, kedy si môže urobiť poriadok vo svojej hlave aj v srdci, upratať všetky „zásuvky“, to nepotrebné vyhodiť a to, čo zostane, uložiť a sprehľadniť. 

koncert
 
Párty po koncerte vymenia za saunu
Netradičné sú aj požiadavky samotného speváka, ktoré má na tomto turné. Mejdany, ktoré sú trendom po väčšine koncertov, všetci členovia vymenia za saunovanie. V skupine majú dokopy deväť detí, a tak sú za každú chvíľku odpočinku vďační. Koncertné šnúry bývajú dosť náročné, a tak sa rozhodli využiť aj túto príležitosť a relaxovať.
Tomáš Klus sa na Slovensku predstaví postupne vo viacerých mestách. Začína 7. apríla 2019 v Bratislave a potom navštívi ešte šesť miest, kde odohrá svoje koncerty. Na záver nám s úsmevom spomenul kuriozitu, ktorá priletela na pódium počas jedného vystúpenia, ale nechcel ju konkretizovať, pretože podľa jeho slov nie je vhodná na publikovanie. Tak sme zvedaví, či sa jeho zbierka podobných predmetov po turné u nás rozšíri o ďalšie netradičné veci.

26.4.2023