Obývacia miestnosť je srdcom domova, trávite tu veľa času s rodinou, relaxujete, rozprávate sa. Preto by ste mali dopriať tejto miestnosti vhodné osvetlenie. Časy jedného centrálneho lustra sú už dávno preč napriek tomu, že sa vracajú do módy a môžu byť skvelým dizajnovým doplnkom. Na čo všetko je potrebné myslieť pri osvetľovaní obývačky a ktoré svetlá sú vhodné? Táto izba je multifunkčná a preto by aj svietenie malo plniť viacero úloh.

pokoj

Pomyselným stredom obývacej izby býva sedacia súprava a konferenčný stolík. Práve nad nimi môžete umiestniť spomínaný luster, ale odporúčame zvoliť taký, ktorý je obohatený LED technológiami. Ušetríte tak veľa energie a aj životné prostredie. Ak vám luster nevyhovuje, nahradiť ho môžete stojanovými lampami, ktorých svetlo môžete nastaviť, či už priestorovo alebo intenzitou. Veľmi efektne pôsobia svetelné rampy, ktoré sa ťahajú cez celú izbu a dobre sa ovládajú. Poskytnú vám tak osvetlenie práve tam, kde potrebujete. Okrem centrálneho osvetlenia je práve v obývačke potrebné myslieť na doplnkové svietenie, ktoré dotvorí atmosféru.

Doplnkové svetlá bývajú umiestnené v rohoch miestnosti alebo priamo na nábytku. V rohoch môžete mať ďalšie stojanové lampy alebo ich nahradiť nástennými lampičkami, či bodovým svietením. V posledným rokoch je veľkým trendom využívanie LED pásov ako zdroja svetla. Ich výhodou je, že sa dajú umiestniť naozaj kdekoľvek. Na výber máte veľa typov a nepreberné množstvo farieb. Okrem stien sa ľahko montujú do skriniek obývacej steny, na úchytky alebo na okraje obrazov, či iných dekorácií. Veľkou výhodou je ich jednoduché ovládanie, vysoká účinnosť a variabilita.

interiér

V obývačke hlavne relaxujeme a pre celkové uvoľnenie tela aj mysle je potrebné teplé svetlo. Studené vám neumožní adekvátny odpočinok. Teplé svetlo je útulné a zvýrazní všetky teplé farby nábytku, záclon, kobercov. Správne zvolené svetlá vám umožnia zdôrazniť akcent a predmety, ktoré chcete mať viditeľné. Či už dáte prednosť LED alebo lustrom, myslite aj na malé stolové lampy, ktoré vedia byť doplnkom. Nebojte sa hrať s tvarmi, nasmerovaním svetla alebo dizajnom lámp.

12.5.2019