Čo sú kŕčové žily? Kŕčové žily (varixy) sú rozšírené povrchové žily, ktorých vznik závisí od viacerých faktorov, ako napríklad dedičnosť, sedavé zamestnanie, práca s dlhodobým státím, alebo dlhodobá nadváha. Medzi prvé príznaky ochorenia kŕčových žíl môže patriť – nenápadný pocit „mravčenia“ alebo pálenia nôh. Taktiež medzi varovné príznaky patria – opuchy nôr, kŕče, viditeľné zmeny na pokožke (napr. výrazná pigmentácia pokožky), strata pružnosti pokožky až pocit ťažoby na nohách. Všetky tieto prvotné príznaky môžu svedčiť o primárnom ochorení kŕčových žíl.

krasne nohy bez krcov a opuchov

To môže na začiatku pôsobiť ako výrazný estetický alebo kozmetický problém, ktorý však môže prejsť k závažnejším zdravotným problémom, ako je napríklad zápal a krvácanie žíl, chronická žilová nedostatočnosť, trombóza a vznik vredov predkolenia, ktoré sú sprevádzané silnými bolesťami. Prevencia a včasná liečba ochorenia je v tomto prípade na prvom mieste. Ochorenie kŕčových žíl najviac postihuje ženy (45 % populácie) a mužov v 25 % populácie. Najmä u tehotných žien sa prejavuje toto ochorenie, doprevádzané opuchmi a bolesťami nôh.

aktivnym pohybom proti krcovym zilam

Ako možno liečiť alebo predísť vznikajúcemu ochoreniu? Najlepším riešením na kŕčové žily liečba Venasum.com, je staviť na správnu vyváženú životosprávu, pravidelný dostatočný pitný režim a adekvátny pohyb. Toto sa najmä odporúča pre pacientov, ktorí trpia nadváhou. Ďalším riešením je zbaviť sa fajčenia a pitia alkoholu. Počas dlhého sedenia alebo státia zmeniť polohu, alebo precvičiť nohy, nech sa prekrvia. Pomôže tiež aplikácia chladivého gélu, ktorý uvoľní svaly lýtok a tak sa zbavíte alebo predídete opuchom nôh po celodennom namáhaní. Doprajte si dostatok vitamínu C (kyseliny askorbovej), ktorý je potrebný pre správnu funkciu ciev. Mali by ste vsadiť aj na kvalitnú a pohodlnú obuv, ktorá Vám nezaťaží nohy pri chôdzi. A taktiež staviť na pravidelný pohyb, či už prechádzky prírodou, po parku alebo sa venovať aktívnemu pohybu – beh, cyklistika, poprípade turistika. Vsaďte aj na vhodné oblečenie, môže Vám dopomôcť napríklad aj nosenie kompresných pančúch, ktoré tak pomáha predísť vzniku kŕčových žíl.

9.10.2021