Priepustnosť kanalizačných potrubí je veľmi dôležitá z hľadiska fungovania celej kanalizačnej siete, pretože sú na ňu napojené mnohé domácnosti, ktoré do nej vypúšťajú nečistoty z kuchyne či kúpeľne. V prípade upchatia potrubia nastáva havarijný stav a k jeho vyriešeniu je nutné zavolať profesionálnu firmu, ktorá má na jej vyčistenie potrebné zariadenia.

waste-pipe-2228618_640

Tisíce domácností je pripojených na kanalizačnú sieť potrubí, cez ktoré preteká odpad a nečistoty z bytov, a tak sa možné upchatie týka všetkých napojených zákazníkov. Tomu, aby došlo k havarijnému stavu, sa dá predchádzať prevenciou čistoty potrubia. Firmy, ktoré sa venujú čisteniu kanalizácií, majú na to viac spôsobov, vysokotlakové a elektromechanické čistenie a tiež monitoring.

Krtkovanie alebo vysokotlakové čistenie patrí k najdôkladnejším spôsobom vyčistenia potrubia, pretože sa to deje formou strhávania usadenín a mastnôt z povrchu potrubia. Na to sa používa stroj s vysokým tlakom, ktorý má vymeniteľné trysky, aby bolo možné krtkovanie https://ab-krtkovanie.sk/krtkovanie-kanalizacii/ vyčistiť každý druh znečistenia. Stroj má flexibilnú hadicu dlhú 70 metrov a dosiahne aj do nedostupných miest. Prístroj je zabudovaný v dodávke. Jedinou nevýhodou vysokotlakového čistenia je skutočnosť, že pri ňom hrozí vytopenie priestoru.

water-783355_640

Pri elektromechanickom čistení sa využíva zariadenie, ktoré poháňa elektromotor, ten vsunie do potrubia oceľovú strunu a tá rotuje a vibruje, čím zároveň odstraňuje nánosy nečistôt zo stien potrubia. Používa sa v miestach, kde nie je možné čistenie vysokým tlakom. Špirály sú flexibilné a vedia sa dostať aj cez kolená s uhlom 90°.

Firmy sa však venujú aj monitoringu kanalizácie, aby dokázali včas zachytiť problémy vo vnútri potrubí a zasiahnuť v poškodených miestach. Náklady na opravu sa tým výrazne znížia a predĺži sa funkčnosť kanalizácie, pretože takto dokážu predchádzať najväčším poškodeniam, ktoré si vyžadujú aj výraznejšie zásahy, čo stojí aj viac peňazí.

15.3.2021