Žerucha patrí ku kapustovitým rastlinám. Do našich končín bola privezená z Blízkeho východu. Má výraznú korenistú, priam pikantnú chuť a krásnu arómu. Chuťovo ju možno prirovnať k reďkovke. Dorastá do výšky maximálne 5 – 10 centimetrov. V domácom prostredí sa dá pestovať celoročne. Veľmi prospešná vám bude na jar pri dopĺňaní vitamínov po zime a prečistení organizmu.
Žerucha obsahuje veľa telu prospešných látok, vitamíny A, C, E, B, B1, chlorofyl, karotín, draslík, meď, železo, vápnik, horčík a iné. Pozrime sa teda na všetky benefity konzumovania tejto rastliny.

řeřicha

Malá rastlinka vám pomôže s trávením, pretože blahodárne pôsobí na žlčník, žalúdok i pečeň. Iste vás zaujme, že je pomocníkom pri chudnutí nakoľko chróm obsiahnutý v listoch zažehná pocit hladu. Na jar pri detoxe tela prečistí krv, vylúči z neho toxíny, podporí imunitu a zabojuje proti chudokrvnosti. Ak aj vy cítite v posledných dňoch únavu, zaraďte ju do jedálnička. Látky obsiahnuté v rastline zvýšia pocit vitality a odstránia únavový syndróm. Vašej pokožke taktiež pomôže, pleť sa vám vyčistí a rozjasní. Žerucha je bojovníkom proti rakovine. Denne si jej doprajte maximálne veľkú lyžicu.

bylinky

Semienka žeruchy si viete kúpiť za pár centov a jej pestovanie zvládne aj malé dieťa. Stačí keď semienka umyjete a uložíte do misky, ktorá je vystlaná vatou. Vatu pravidelne zalievajte, aby semená neuschli a chuť žeruchy nebola horkastá. Za tri až štyri dni sa môžete tešiť z tejto zdravej byliny a začať ju konzumovať. Príjemná je aj na dotyk a dobre vyzerá na parapetnej doske. Najvhodnejšia na konzumáciu je vo výške 1,5 až 3 centimetra. Žeruchu nikdy nevarte. Všetky zdravé látky sa uchovajú len v surovom stave. Môžete si ju nakrájať na chlieb s maslom, pridať do šalátov, polievok a omáčok. Doprajte si ju aj po mastnejších jedlách, pomôže vám s ich trávením. Ak sa vám zdá, že máte zlú náladu, žuvajte ju a váš mozog začne vylučovať serotonín, ktorý je hormónom šťastia.

9.4.2019