Ak niečo jednoznačne patrí ku kultúrnosti každého národa, tak je to cudzí jazyk. Veľmi veľa ľudí sa spolieha na to, že im bude v živote stačiť iba angličtina. Ale to už dávno nie je pravda. Časy, kedy ste sa v pohode zaobišli s tým, že ste niekomu povedali, že viete po anglicky, sú už dávno minulosťou. Angličtinu by ste v dnešnej dobe už mali ovládať ako svoj rodný jazyk, pretože túto reč už všade berú, doslova, ako základnú schopnosť. Kamkoľvek pôjdete, tam budete angličtinu jednoznačne potrebovať. Ale nespoliehajte sa na to, že vám v živote postačí. Existujú národy, ktoré vedia, že ovládať viac jazykov je iba bonus. Na druhej strane máte krajiny, ktoré si myslia, že angličtina je dosť a viac už nepotrebujú.
 
Keď si vezmeme napríklad Írsko, máte tu krásny príklad toho, ako sa zameriavajú na cudzie jazyky. V anglicky hovoriacich krajinách majú rodení Íri, Škóti, Angličania, Američania, Austrálčania a mnohé ďalšie národy obrovskú výhodu. Práve ich jazyk sa totižto učí naozaj všade a každý ho pokladá za potrebný. Je to už niečo ako medzinárodná dorozumievacia reč, no napriek tomu sa stretnete s tým, že sa v týchto krajinách vo veľkom učia aj iné jazyky. Práve spomínané Írsko je známe tým, že sa učia plynule rozprávať aj v inom jazyku, ako napríklad nemčina či francúzština, no navyše aj írština, ktorou sa už bežne nerozpráva.
 USA - Chicago
Naopak Američania sa často spoliehajú na to, že celý svet vie po anglicky. Na Slovensku sa donedávna kládol veľký dôraz práve na angličtinu, ale do pozornosti sa dostávajú aj iné jazyky, na ktoré by ste sa mali zamerať. V našej krajine je to najmä nemčina a poslednú dobu celkom prekvapivo aj ruština. Jazyky východných krajín sa dostávajú do popredia čoraz viac, hlavne kvôli dobrým vzťahom, ale aj preto, že veľmi málo ľudí sa nimi dokáže plynulo dohovoriť. Keď sa na to zameriate, tak sa môžete ďaleko dostať. A pamätajte na to, že to patrí ku našej kultúre a miere kultúrnosti.

26.4.2023