Všimli ste si, že sa váš pes, alebo mačka škriabe? Až v tretine prípadov, za týmto „úkazom“ stoja kožné parazity, konkrétne blchy. Odhalíte ich veľmi jednoducho. Stačí rozhrnúť srsť, a to tak aby ste videli až na kožu. Ak na nej uvidíte malé, čierne bodky, máte stopercentnú istotu, že ide o blchy. Tieto bodky sú ich výtrusy. Čím viac ich na koži uvidíte, tým viac má vaše zviera parazitov.

kočka
 
Boj sa začína
 
Zbaviť sa bĺch nadobro nie je vôbec jednoduché. Problémom nie sú ani tak dospelé jedince, ale ich vajíčka. Po tom, ako ich „mamy blchy“ nakladú na telo zvieraťa, sa po srsti skotúľajú na zem, teda na všetky miesta, kde sa zviera pohybuje.
 
Boj začnite tým, že psa poriadne vykúpte špeciálnym prípravkom proti blchám. Je dobré, keď tak urobíte aspoň dvakrát za sebou. Potom na jeho srsť aplikujte sprej proti vonkajším parazitom. Celý proces zopakujte ešte po niekoľkých dňoch. Ani potom neprestávajte s pravidelnou kontrolou srsti vášho miláčika, pretože aj dva jedince, ktoré sa vám nepodarilo zabiť opäť narobia neplechu.
 
Kúpeľ a sprej nestačia
 
Ihneď potom, ako psa, či mačku vykúpete a nasprejujete, nasleduje upratovanie bytu, alebo psieho koterca. Ak by ste tak neurobili, všetka vaša práca bola zbytočná. Musíte sa totiž zbaviť vajíčok, ktoré sa kotúľajú všade tam, kde sa váš pes pohyboval. Začnite vysávačom. Ak používate vrecká, ktoré sa vysypávajú, nebude na škodu ich vyprať.
Najlepšie je použiť horúcu vodu so Savom, alebo silný roztok soli a octu. V oboch prípadoch buďte opatrní, aby ste si nepoleptali pokožku, alebo sliznice. Pre istotu vždy nechajte poriadne otvorené okná. Deky a iné veci z textilu vyperte aspoň na šesťdesiatke.
 
blechy

Čo robiť ak nič nezaberie
 
Môže sa stať aj to, že po kompletnom vydrhnutí zvierat aj bytu sa blchy budú na cih srsti objavovať znova a znova. V tomto prípade budete musieť zavolať deratizéra, ktorý váš byt vystrieka prípravkom proti týmto parazitom. Vajíčka sa totiž neraz zakotúľajú do špár medzi parketami, alebo iných škár. Tam sa vyliahnu a potom naskáču opäť na psa. V tomto prípade vám pomôže naozaj iba dôkladná deratizácia.

26.4.2023