Aktuálne najnovším a často diskutovaným operačným systémom pre mobilné zariadenia je čerstvá novinka s názvom Android 9 Pie. So sebou priniesol viacero inovovaných služieb i funkcií a postupne sa stáva súčasťou viacerých mobilných zariadení na trhu. Zaujímavé je však zistenie, že doteraz najpoužívanejšími verziami boli Nougat, Marshmallow a Lollipop, čiže staršie verzie aj napriek tomu, že na svete bola verzia z augusta 2017 s názvom Android 8 Oreo , ktorý údajne používalo len 12 % zariadení. Podarí sa tak najnovšej, deviatej verzii v poradí s názvom Android Pie priniesť revolúciu?

robot

Aktuálna verzia Pie so sebou prináša skvelé funkcie, akou je napríklad možnosť ovládania gestami, náhľad aplikácií bez toho, aby sme ich museli ovládať, systém je viditeľne rýchlejší a výkonnejší, okrem toho je vidieť i zvýšená bezpečnosť a zaujímavosťou je aj obrazovka Dashboard, ktorá informuje o čase, aký s mobilom trávite, nakoľko dnešná spoločnosť zostáva od týchto zariadení nebezpečne závislá.

Povedzme si niečo aj o prístupnom režime Shush (šuš), ktorý nás ochráni pred otravnými notifikáciami v prípade, ak zariadenie položíme na druhú stranu, respektíve displejom nadol. Funkcia spánku nie je ničím neobvyklá, no v tomto prípade má inovovanú podobu a to, že displej mobilu v režime spánku zmení svoju farbu na čiernobielu. Možno sa pýtate, aký má táto konkrétna inovácia zmysel? Jednoducho taký, že čiernobiela farba nebude aktraktívna a nebude nás nútiť prezerať si instagramové fotky a podobne. Za zmienku určite stojí aj efektívnejší systém šetrenia batérie v podobe šikovných algoritmov, ktoré dokážu na základe nášho užívania zistiť, pri akej operácii si batéria žiada vyšší výkon a naopak, kedy môže odpočívať.

android

Android Pie bude súčasťou aj nových Google pixelov.