Herpes zoster, alias pásový opar patrí medzi infekčné choroby, ktoré spôsobuje vírus s názvom varicella zoster. Táto choroba najčastejšie ohrozuje ľudí po 50 – tke, ale nie je ničím výnimočným ak ju dostanete skôr.
Pásový opar postihuje len určitú oblasť. Prejaví sa len v oblasti postihnutého nervu.

bakterie

Túto infekciu spôsobuje ten istý vírus, ktorý stojí za ovčími kiahňami. Viac o kiahniach na.
Ak ste v detstve prekonali kiahne v budúcnosti vás môže pásový opar postihnúť.
Pokiaľ ste ale ovčie kiahne v detstve neprekonali môžete sa nimi od človeka s pásovým oparom nakaziť. Vírus sa u vás neprejaví pásovým oparom, ale kiahňami.

Prežitie vírusu
Možno si myslíte, že po prekonaní kiahní si váš organizmus vytvoril protilátky. Pravda je trochu iná. Vírus v ľudskom organizme prežíva v blízkosti miechy a keď je telo oslabené môže sa aktivovať. Nezasiahne už celý organizmus (ako v prípade ovčích kiahní), ale napadne len niektorý nerv a prejaví sa tam.

teploměr

Prejavy pásového oparu
Zvýšená únava, teplota a slabosť – prvá príznaky tejto infekcie sú podobné viróze. Určiť správnu diagnózu v tomto štádiu je dosť ťažké.
Po pár dňoch začnete pociťovať pálenie a bolesť v postihnutej oblasti. Tieto pocity môžu byť veľmi intenzívne, aj obtiahnutejšie oblečenie môže spôsobovať väčšiu bolesť.
Posledným prejavom sú červené bodky, ktoré prerastú do pľuzgierov. V tomto štádiu je už ochorenie ľahko diagnostikované.
Pásový opar sa môže vyskytnúť kdekoľvek na tele, najčastejšie sa ale objavuje na chrbte, v oblasti pásu, hrudníku a aj na tvári. Ak je zasiahnuté oko môže to viesť k oslepnutiu.

akné

Liečba
Liečba pásového oparu nie je náročná, nevyžaduje si hospitalizáciu a pokojne ju zvládnete aj doma. Predtým ale vyhľadajte lekára, ktorý vám odporučí a predpíše lieky na zmiernenie príznakov infekcie. Tieto lieky zabraňujú šíreniu vírusu a potláčajú pocit svrbenia.
Ak ste ovčie kiahne neprekonali môžete sa dať proti nim zaočkovať.

26.7.2018