Predpokladajme, že nechcete bývať v činžiaku. Dôležité je práve s partnerom sa dohodnúť, či chcete stavať dom alebo kúpiť a prerobiť už starší dom. Ale dajme tomu, že keď už ste klikli na tento článok, chcete stavať dom. Tak poďme na to.

dělnice

1.       POZEMOK
Toto je najdôležitejšie rozhodnutie, aké musíte vykonať v súvislosti s vašim budúcim bývaním. Pozemok, ktorý vyberiete už nepôjde o pár rokov zmeniť, už tam budete musieť zostať bývať do konca svojho života. No tak samozrejme, dá sa predať, ale to nepredpokladám, že by ste chceli. Jednoducho toto rozhodnutie neunáhlite a poriadne si ho premyslite.

2.       ÚZEMNÝ PLÁN
Dôležité je pri výbere pozemku myslieť na to, že si nemôžete len tak z katastrálnej mapy vybrať hocijaký pozemok a určiť si, že tu budem stavať. Ak má obec územný plán, je potrebné si ho pozrieť, na ktorom pozemku budete môcť stavať. Ak obec nemá územný plán (pretože túto povinnosť nemajú všetky obce), je potrené sa dopredu poinformovať, ešte pred kúpou pozemku, či dostanete povolenie na danom pozemku stavať.

3.       PRÍPOJKY
Pri výbere pozemku treba zohľadniť aj fakt, že vo svojom dome budete potrebovať vodu, elektrinu, prípadne plyn. A ak nechcete vysoliť poriadny balík za tieto prípojky odporúčam si to všetko prerátať, či naozaj chcete na danom území stavať. Ak sa vám nechce predražovať stavbu hneď na začiatku, treba si dať na to pozor.

stavba

4.       KÚPA POZEMKU
Keď ste sa už na pevno rozhodli, je potrebné kúpiť pozemok. Najlepšie by bolo, keby ste na pozemok našetrili vlastné peňažné prostriedky, aby ste sa nezadlžovali hneď od začiatku. Samozrejme záleží od lokality, akú ste si vybrali, ale pokúsiť sa o to môžete.

cihly

5.       POVOLENIA
Keď už máte jasno v predchádzajúcich bodoch, je potrebné začať vybavovať povolenia čím skôr, pretože ich schválenie zvyčajne trvá dlhšie ako samotná stavba domu. Pripravte si pevné nervy, pretože úrady vás budú posielať od jedných dverí k druhým a stále budú chcieť niečo dokladať.
 

26.4.2023