Posledné roky ukázali, že Slováci sa rozcestovali do celého sveta a už im nie sú neznáme ani ďaleké končiny a exotické krajiny sveta. Rovnako tak radi cestujeme po Slovensku a spoznávame naše prírodné krásy a nádherné miesta, ktoré sme doposiaľ ešte neobjavili. Jedným zo spôsobov cestovania je karavanom.

Cestovanie láka a baví každého...

Karavany sa dajú požičať a tejto možnosti sa už chopili viacerí cestovatelia. Poskytuje nám totiž pohodlie domova, miesto na spanie a na všetky bežné úkony, ktoré denne vykonávame. Navyše nemusíme zháňať ubytovanie niekedy aj na poslednú chvíľu, ale pokojne sa prepravíme z miesta na miesto kedy chceme a kde chceme. Niečo podobné nám poskytujú aj mobilheimy, teda mobilné domy, sú akýmsi kompromisom a získavajú si čoraz viac priaznivcov aj u nás.

Do Česka a na Slovensko sa dovážajú mobilné domy od holandského výrobcu Maat Chalets, ktorého história má už 40 rokov, stavajú rekreačné chaty a špičkové domy vo vlastnej továrni. Zostavujú ich na kľúč, v plnej výbave od podlahy až po kľučky na dverách. Zákazníkov majú v celej Európe a v USA. Prvý Mobilný dom Sunsseker Bruch mobilný dom však postavili práve v USA pred 80-timi rokmi a dodnes sú tam veľmi obľúbené ako rekreačné ubytovanie, ale aj na rodinné bývanie alebo podnikanie.

Mobilný domček s označením Sunsseker Bruch má iba jeden vstup, jeho obývacia izba je zariadená holandským nábytkom, kuchynskou linkou s nerezovým varičom, jedálenským kútom, v spálni je manželská posteľ s veľkou skriňou. Kúpeľňa je vybavená WC, umývadlom a policovou skriňou, no namiesto nej je možné urobiť sprchu. Dom má rozmery 8×3 metre, má dve izby a príslušenstvo.

Pohoda na cestách

Mobilheimy majú jednu výhodu, a tou je ich mobilita, teda možnosť premiestniť ich okamžite tam, kam chcete či kde sa vám viac páči. Vynikajú nízkou energetickou náročnosťou a malými nákladmi na bývanie, sú síce určené na sezónne bývanie, ale revitalizáciou ich možno využívať aj celoročne. K tomu je potrebné dom zatepliť, okná vymeniť za izolačné, zaizolovať aj rozvody vody a prirobiť aj kúrenie na tuhé palivo, potom ho už môžete naplno využívať počas celého roka.

18.10.2021