Stonožka
Keď stonožka cíti, že je v nebezpečenstve, stočí sa do špirály, pričom niektoré uvoľňujú kvapalinu odpornej vône, čo mnohokrát odrádza zvieratá, ktoré im chcú zjesť. Jeden druh vylučuje kyanovodík – veľmi jedovatú chemikáliu. Jedna taká stonožka generuje dostatok kyanovodíka, aby šesťkrát zabil myš a plyn, ktorý uvoľnil 100 stonožiek, môže zabiť človeka!

skunk

Skunk
Keďže skunky nepatria medzi rýchle zvieratá, ani sa nesnažia od predátora utiecť. Namiesto toho sa spoliehajú na svoj „ochranný sprej“. Štipľavá kvapalina je zmes sírnych chemikálií, ktoré dokáže rozprašovať presne až do vzdialenosti až 3 metre, s nepríjemným zápachom dosahujúcim až kilometer ďaleko. Napriek sile ich postreku, skunky ho neradi používajú, pretože majú v sebe množstvo kvapaliny na 6 až 8 výstrekov a môže trvať týždeň kým sa doplní.

housenka

Tasmánsky diabol
Tieto stvorenia žijúce vo voľnej prírode na austrálskom ostrove Tasmánia, vydávajú veľmi silný zápach keď sú v strese, čo im pomáha chrániť ich životné prostredie. Keď sa uvoľnia a sú pokojné vôbec nepáchnu.

Hoacin
Hoacin, známy tiež ako „smradľavý vták“, je tropický vták žijúci v Južnej Amerike, v deltách riek Amazonka a Orinoko. Svoju prezývku získal kvôli svojmu tráviacemu systému. Jeho strava sa skladá takmer úplne z listov. Použitím bakteriálnej fermentácie v prednej časti čreva na rozrušenie rastlinného materiálu a kvôli aromatickým zlúčeninám v listoch sa kombinujú s fermentačným procesom, hoacin produkuje veľmi nepríjemný, hnusný zápach.

tasmánec

Pižmový vôl
Tieto chlpaté rohaté cicavce, ktoré obývajú Arktídu, produkujú nepríjemný zápach z moču. Vytvárajú ho iba samce a označujú si ním svoje územie počas obdobia párenia. Pri tomto označovaní sa moč dostane do ich dlhej srsti a preto potom odporne zapáchajú.

Malý mravčiar
Malý mravčiar je považovaný za jeden z najodpornejšie zapáchajúcich  tvorov v zvieracom kráľovstve. Ich štipľavý zápach je asi 4 až 7 krát silnejší než skunkov. Je možné ho cítiť až do vzdialenosti 50 metrov.

26.4.2023