Tento najnovší nástroj by mohol nájsť svoje uplatnenie v najbližšej dobe, a to už v roku 2020, keď sa budú konať americké prezidentské voľby. Vedci z amerického mesta Durham sa domnievajú, že vlastniť takýto nástroj by bolo pre televízie konkurenčnou výhodou.

konference
 
Program, ktorý klamstvo identifikuje okamžite
Husársky kúsok sa podaril vedcom z Dukeovej univerzity v Severnej Karolíne, keď vytvorili mobilnú aplikáciu, ktorá by bola využiteľná najmä pri politických debatách. Jej podstata je v schopnosti v reálnom čase overiť, či politik alebo účastník debaty v televízii hovorí pravdu. Na svedomí to má jej autor profesor Bill Adair. Touto aplikáciou jej užívateľ môže vyhľadávať na internete fakty a informácie. Pre televízie je podobný program už pripravený na testovanie.
 
Základom je algoritmus
Aplikácia, určená pre televízie, bude mať základ v algoritme, ktorý je schopný v reálnom čase nájsť v databázach rôznych webových stránok fakty a skutočnosti. Ide hlavne o stránky Factcheck, Politifact a tiež o sekciu článkov Washington Post. Divák televízie sa potom na základe týchto informácií dozvie, či politik hovoril pravdu, zavádzal alebo jeho tvrdenie nebolo pravdivé.

mobil
 
Test dopadol výborne
Nástroj už prešiel aj skúškou, testovali ju vedci z Dukeovej univerzity na skupine divákov. Púštali im správy o prezidentovi, ktoré prezentoval súčasný americký prezident Donald Trump a takisto aj jeho predchodca Barack Obama a testovaná aplikácia k nim okamžite pridávala komentáre. Vedci celú skúšku hodnotili ako veľmi úspešnú a tvrdia, že po tomto nástroji je veľký dopyt, pretože ľudia majú záujem overovať si fakty online. Televízne stanice si na základe tohto testu uvedomili, že vlastniť tento produkt by pre ne bola konkurenčná výhoda. Na základe toho tlačová agentúra Associated Press oslovila televízne stanice v Amerike, či majú o túto aplikáciu záujem, ale kladne zatiaľ nezareagovala ani jedna z nich.

26.4.2023