Prilby na motorku sú tu s nami už celé desaťročia a dôvod je prostý- Ide o neodmysliteľný bezpečnostný prvok v prípade, ak je vašim koníčkom a pravidelným cestným vozidlom motorka. Prakticky žiadna jazda by nemala začať bez tohto bezpečnostného prvku a predovšetkým dnes, kedy sú cesty plnšie, nebezpečnejšie, stroje rýchlejšie, no kvalitné prilby naopak bezpečnejšie a okrem faktoru bezpečnej jazdy poskytujú takisto skvelé komfortné vlastnosti a špičkový dizajn, čoho dôkazom je aj známy výrobca LS2 https://www.eres-racing.sk/prilby-ls2/.Jazdec na motorke, jazda cez mesto
Počas svojho vývoja obyčajná prilba na motorku pribrala mnohé vlastnosti na základe požiadaviek a skúseností jazdcov a takisto sa začala prispôsobovať konkrétnym trasám a v neposlednom rade špecifickým typom motoriek. V súčasnosti tak môžeme moto-prilby rozdeliť na základné kategórie:

(Takisto môžeme spomenúť istú podkategóriu, a to prilby pretekárske, resp. na závodný okruh, ktoré sa líšia detailnými funkciami najmä z hľadiska komfortu pri jazde, no spravidla tiež vyššou cenou)
Otvorené prilby sú skvelou voľbou najmä v prípade motorky s nižším výkonom alebo jazdy, ktorá je skôr „vychutnávacia“ , čiže pokiaľ nejazdíte s vetrom o závod. Má prístupnú cenu, praktické vlastnosti, dbá takisto na výber z ponuky štýlových dizajnov a prevedení, teda na originálny imidž, no na rozdiel od „integrálky“ nepokrýva celú hlavu.Motokár so psom na motorke
Integrálne prilby sú naopak plné, spoľahlivo kryjú celú hlavu vrátane tváre a brady, z hľadiska bezpečnosti a krytia sú tak dokonalou voľbou, a to aj v prípade športových, resp. profesionálnych motorkárov a jazdy, ktorá je typická vyššou rýchlosťou. Sú však doporučenou voľbou tiež pre tých, ktorých teritóriom je diaľnica a ich motorka vytiahne podstatne viac, než napr. skúter.
Odklápacie prilbysú skvelým kompromisom, kombinuje dokonalú ochranu prakticky rovnako ako „integrálky“, no zároveň poskytujú praktické predné vyklápanie.
Enduro prilby sú vhodné do hrboľatého, prírodného, bahnového a zaprášeného, jedným slovom off-road terénu a k odpruženým motorkám.

4.3/5 - (3 votes)

27.7.2019