Výskumníci svojim vynalézom dokázali, že premeniť myšlienky na digitálnu reč už nie je iba science fiction, ale realitou. Po novom sa to týka i premeny myšlienok do digitálnej podoby v znení hudby, respektíve presun myšlienky do digitálnej melódie. Konkrétne išlo o pokus či projekt, v ktorom elektronický prístroj dokázal rozpoznať, aká pieseň  nám momentálne hrá v mysli a v digitálnej podobe prehral jej melódiu.

silueta

Táto technológia sa zrodila v Kalifornii a dokáže Vám okamžite prehrať, ale dokonca aj nahrať každú pieseň, na ktorú si pomyslíte a začnete si ju v duchu nôtiť, pritom zo seba nemusíte vydať ani hlások. Spomenutý prístroj dokáže dokonale zaznamenať aktivitu mozgu a na základe toho nie je preňho problémom rozpoznať jeho pochody, teda v tomto prípade tóny, ktoré si v hlave spievate.
Tento vynález je síce naozaj skvelý ale myslím si, že takýmto spôsobom by bolo pre spoločnosť efektívnejšie skôr dokázať vyjadriť myšlienky či obraz, nielen hudbu. V tomto prípade sa tak môžeme pozrieť o pár rokov dozadu, kedy vedci z Kalifornskej univerzity boli toho názoru, že magnetická rezonancia mozgu dokáže rozpoznať jeho prietok a momentálne diane a tým pádom si sľubujú, že podstúpením pár krokov by tak bolo v konečnom dôsledku možné, vedieť pomocu prístroja vyčítať z aktivity mozgu konkrétne obrazy, respektíve myšlienky, ktoré by sa dali zobraziť veľmi detailne, do podoby obrazu.

tapeta

Pokrok týkajúci sa čítania myšlienok by bol určite veľmi nápomocný ľuďom, ktorí stratili hlas či sú hluchonemí a zrejme by bol i oveľa účinnéjši než napríklad detektor lži, či možno by nebolo potrebné ani namáhavé vypočúvanie obžalovaných a svedkov, myseľ skrátka neoklameme. Takáto technología by ale mala zrejme ešte oveľa viac využití, ktoré si teraz ešte netrúfnem priamo odhadnúť.

myšlenky

Podobné projekty zistili i fakt, že ak človek pomocou sluchu vníma určité zvuky či melódie, jedna časť neurónov zachytí ich približnú podobu a druhá časť neurónov si zvuk či melódiu domyslí podľa vlastnej predstavivosti. Teda je možné, že zvuky a hudba môžu znieť v skutočnosti trochu inak, ako si ich konkrétne predstavujeme.

4/5 - (3 votes)

5.8.2021